Updated: View Site Map Site Map
Arnold Active
(19 March 1932 – 26 July 2019)
spacer
Arnold Conrad Active
Former Cabinet Minister and Deputy Speaker, Dominica

Arnold Conrad Active was a former Government Minister and Deputy Speaker of the House of Assembly of Dominica.

Early life

Arnold Conrad Active was born on 19 March 1932 in Dominica.

Career

Active served as Minister for Home Affairs from July 1973 to January 1974. Before that, he served as Parliamentary Secretary from November 1970 to July 1973. During the period November 1968 to July 1973 and again from January 1974 to February 1975, Arnold Conrad Active was appointed First Nominated Member of the House of Assembly (what is presently referred to as Senator) and Deputy Speaker.

Active was a member of the Electoral Commission from 1978 to 1981 and well as the Advisory Committee on the Prerogative of Mercy from 1979 to 1981. In his younger days, he was a member of the Seamen and Waterfront Workers Union as well and the Jaycees Club.

Personal life

Active was married to wife Evelyn and was the father of six children Ashworth, Dudley, Michael, Maureen, Beverly and Rhona (adopted).

Death

Active died on 26 July 2019, aged 87. He was accorded an Official Funeral on Monday, 19 August 2019 at the Roseau Cathedral Chapel followed by internment at the Roseau Roman Catholic Cemetery.

Sources
https://dominicanewsonline.com/news/homepage/news/official-funeral-for-arnold-active-former-government-minister-and-deputy-speaker/
Fact Check
We strive for accuracy and fairness. If you see something that doesn't look right, or if you would like to share additional information on the topic, kindly contact us!
How to Reference Our Site
To reference our site, please use the following as a general guideline.
APA: KnowledgeWalk Institute. (Date Published). Title of Web Page. Retrieved from (URL)
MLA: "Title of Web Page." caribbeanelections.com. KnowledgeWalk Institute, (date published). Web. Date Accessed.
Chicago: "Title of Web Page," KnowledgeWalk Institute, last modified (date), URL.
QUICK FACTS
spacer
Occupation Politician
spacer
Date of Birth 19 March 1932
Place of Birth Dominica
spacer
Date of Death 26 July 2019 (aged 87)
Place of Death Dominica
spacer
Former CAbinet Minister, Dominica
Former Deputy Speaker of the House of Assembly of Dominica
RELATED RESOURCES
spacer
Dominica Dominica
Speakers of the House of Assembly
 
 BROWSE BIOGRAPHY learn more
 SELECT BIOGRAPHIES BY COUNTRY

 Caribbean Leaders
 Caribbean Nobel Laureates
 Women in Caribbean Politics
 National Heroes
 Order of the Caribbean Community Recipients
 ABOUT CARIBBEAN ELECTIONS learn more
Caribbean Elections
Caribbean Elections provides comprehensive information on the electoral process, politics, and citizenship in the Caribbean. The portal includes election data and resources for the public, teachers, students, and researchers.
Learn more about CE»
Visit KnowledgeWalk Institute © 2008-2019 KnowledgeWalk Institute. All Rights Reserved.
Privacy Statement | Terms of Use  | Advertise With Us | About Us | Contact Us