Updated: View Site Map Site Map
Biography
HEROES LEADERS WOMEN HONOURED IN MEMORIAM
Sandra Adams
(18 November 1970 - 2 January 2018)
spacer
Sandra Michelle Adams
Former Parliamentarian, Guyana

Sandra Michelle Adams was a Guyanese politician and former parliamentarian.

Early life and education

Born on 18 November 1970 and raised in the mining town of Linden, Sandra Michelle Adams attended Mackenzie High School. 

Career

She was also the Principal Political Secretary and member of the Central Executive Committee of the People’s National Congress Reform (PNCR) and also the Regional Chairman of the party’s Upper Demerara- Upper Berbice region. Adams served her country in the National Assembly as a Regional Member of Parliament from 15 July 1998 to 2 May 2006.

She also served as Deputy Director of the national Community Development Council, an arm of the Ministry of Communities.

Apart from her community work and political activism in the Upper Demerara-Upper Berbice region, she also worked as a former administrator of Duncan International Shipping and a supervisor of Voices of Praise International Radio, Brooklyn, New York.

Honours and awards

In May 2017, she was the recipient of a National Award — the Medal of Service — for her long and outstanding service in social and community affairs in the Upper Demerara-Upper Berbice region and as a parliamentarian.

Personal life

Adams was the mother of Deron Montrose and Delroy Anthony. She was the younger sister of Minister within the Ministry of Communities, Valerie Patterson-Yearwood.

Death

Sandra Adams died on 2 January 2018 at the Georgetown Public Hospital (GPHC) following heart related complications. She was 47. Her body was laid to rest on Saturday, 13 January 2018 in her home town Linden, Guyana following a service at the Mackenzie Sports Club Ground.

Sources
https://guyanachronicle.com/2018/01/02/sandra-adams-passes-away
Fact Check
We strive for accuracy and fairness. If you see something that doesn't look right, or if you would like to share additional information on the topic, kindly contact us!
How to Reference Our Site
To reference our site, please use the following as a general guideline.
APA: KnowledgeWalk Institute. (Date Published). Title of Web Page. Retrieved from (URL)
MLA: "Title of Web Page." caribbeanelections.com. KnowledgeWalk Institute, (date published). Web. Date Accessed.
Chicago: "Title of Web Page," KnowledgeWalk Institute, last modified (date), URL.
Photo
QUICK FACTS
spacer
Occupation Military Oficer, Politician
spacer
Date of Birth 18 November 1970
Place of Birth Linden, Guyana
spacer
Date of Death 2 January 2018 (aged 47)
Place of Death Guyana
spacer
Notable Accomplishments
Former Parliamentarian, Guyana: 1998-2006
RELATED RESOURCES
spacer
Country profile Guyana
POLITICAL AFFILIATION
spacer
People's National Congress
 BROWSE BIOGRAPHY learn more
 SELECT BIOGRAPHIES BY COUNTRY

 National Heroes
 Caribbean Leaders
 Women in Caribbean Politics
 Caribbean Nobel Laureates
 Order of the Caribbean Community Recipients
 In Memoriam
 ABOUT CARIBBEAN ELECTIONS learn more
Caribbean Elections
Caribbean Elections provides comprehensive information on the electoral process, politics, and citizenship in the Caribbean. The portal includes election data and resources for the public, teachers, students, and researchers.
Learn more about CE»