Updated: View Site Map Site Map
Edward Hughes
(16 September 1917 - 16 July 1989)
spacer
Edward Alexander Clavier Hughes, OBE
Former Speaker of the House of Assembly of St. Vincent and the Grenadines

Edward Alexander Clavier Hughes was a former Speaker of the House of Assembly of St. Vincent and the Grenadines.

Early life

Edward Alexander Clavier Hughes was born on 16 September 1917 in Grenada to Fitzroy Algernon Hughes and Jane Hughes.

Career

Edward A.C. Hughes was elected as Deputy President of the Legislative Council of St. Vincent and the Grenadines on 3 October 1957. He later served as Speaker of the House of Assembly of St. Vincent and the Grenadines from 21 May 1970 to 20 August 1970; and again from 27 October 1979 to 24 July 1981, under the St. Vincent Labour Party Administration.

Previously, he was the Second Nominated Member from 15 October 1951 to 15 July 1954; First Nominated Member from 6 October 1955 to 6 March 1958; and Nominated Member and Deputy Speaker from 26 June 1967 to 9 April 1970.

Hughes served as a Member of the Senate of the West Indies Federation from 1958 to 1962.

Honours and awards

In 1959, Hughes was honoured as an Officer of the Most Excellent Order of the British Empire (OBE).

Personal life

Hughes was married to wife Peggy Melville Hughes and was the father of four.

Death

Hughes died on 16 July 1989 in the United Kingdom, aged 71.

Sources
 
Fact Check
We strive for accuracy and fairness. If you see something that doesn't look right, or if you would like to share additional information on the topic, kindly contact us!
How to Reference Our Site
To reference our site, please use the following as a general guideline.
APA: KnowledgeWalk Institute. (Date Published).Title of Web Page. Retrieved from (URL)
MLA: "Title of Web Page." caribbeanelections.com. KnowledgeWalk Institute, (date published). Web. Date Accessed.
Chicago: "Title of Web Page," KnowledgeWalk Institute, last modified (date), URL.
QUICK FACTS
spacer
Occupation Lawyer, Politician
spacer
Date of Birth 16 September 1917
Place of Birth Grenada
spacer
Date of Death 16 July 1989. aged 71
Place of Death United Kingdom
spacer
Notable Accomplishments
Speaker of the House of Assembly of St. Vincent and the Grenadines: 1970; 1985 - 1989
Member of the Senate of the West Indies Federation: 1958-1962
RELATED RESOURCES
spacer
St. Vincent and the Grenadines
Dominica West Indies Federation
Speakers of the Houe of Assembly
POLITICAL AFFILIATION
spacer
St. Vincent Labour Party
 BROWSE BIOGRAPHY learn more
 SELECT BIOGRAPHIES BY COUNTRY

 Caribbean Leaders
 Caribbean Nobel Laureates
 Women in Caribbean Politics
 National Heroes
 Order of the Caribbean Community Recipients
 ABOUT CARIBBEAN ELECTIONS learn more
Caribbean Elections
Caribbean Elections provides comprehensive information on the electoral process, politics, and citizenship in the Caribbean. The portal includes election data and resources for the public, teachers, students, and researchers.
Learn more about CE»
Visit KnowledgeWalk Institute © 2008-2018 KnowledgeWalk Institute. All Rights Reserved.
Privacy Statement | Terms of Use  | Advertise With Us | About Us | Contact Us