Updated: View Site Map Site Map
Phenton Neymour
(3 September 1964 - 23 July 2018)
spacer
Phenton Neymour
Former Cabinet Minister, Commonwealth of the Bahamas

Phenton Neymour was a Bahamian politician and former Cabinet Minister.

Early life and education

Phenton Neymour was born in Steventon, Exuma on 3 September 1964 to Basil and Ena Neymour.

He graduated from St Paul’s College, Freeport 1980 and Queen’s College, Nassau 1982. He obtained a Bachelor of Science in Chemical Engineering, with a minor in Mathematics and a Master of Science in Environmental Engineering with a minor in Business Administration from Syracuse University, New York. He also received a Master in Business Administration degree from The University of Miami.

In addition, Neymour had over 15 years flying experience with both American and British pilot licenses and rating.

Career

Neymour served as the Member of Parliament (MP) for the South Beach constituency following the 2 May 2007 general election. Mr. Neymour was sworn in as Minister of State for Public Utilities by His Excellency the Hon. Arthur D. Hanna Governor-General on 14 May 2007.  In a Cabinet shuffle in July 2008, he was appointed Minister of State for The Environment.

A former officer of the Coalition for Democratic Reform (CDR), Mr. Neymour was also involved in the trade union movement serving as president of the Water and Sewage Corporate Management Union and as the Assistant Secretary General of The Bahamas Trade Union Congress (TUC).

He also served as president of Development of The Bahamas Primary School Students of the Year Foundation having previously served as a director.

Personal life

Neymour was married to wife the former Cutelle Mikula and was the father of four children. He worshiped at Christ Church Cathedral.

Death

Phenton Neymour died Monday, 23 July 2018 after a long illness with cancer. He was 53. He was accorded an Official Funeral on Thursday, 2 August 2018 at Christ Church Cathedral, George Street, Bahamas, followed by internment at Woodlawn Gardens Cemetery, Soldier Road.

Sources
https://eleutheranews.com/?p=17176
Fact Check
We strive for accuracy and fairness. If you see something that doesn't look right, or if you would like to share additional information on the topic, kindly contact us!
How to Reference Our Site
To reference our site, please use the following as a general guideline.
APA: KnowledgeWalk Institute. (Date Published).Title of Web Page. Retrieved from (URL)
MLA: "Title of Web Page." caribbeanelections.com. KnowledgeWalk Institute, (date published). Web. Date Accessed.
Chicago: "Title of Web Page," KnowledgeWalk Institute, last modified (date), URL.
Photo
QUICK FACTS
spacer
Occupation Politician
spacer
Date of Birth 3 September 1964
Place of Birth Steventon, Exuma, The Bahamas
spacer
Date of Death 23 July 2018 (aged 53)
Place of Birth The Bahamas
spacer
Notable Accomplishments
Former Cabinet Minister
RELATED RESOURCES
spacer
Country profile The Bahamas
POLITICAL AFFILIATION
spacer
Free National Movement
 BROWSE BIOGRAPHY learn more
 SELECT BIOGRAPHIES BY COUNTRY

 Caribbean Leaders
 Caribbean Nobel Laureates
 Women in Caribbean Politics
 National Heroes
 Order of the Caribbean Community Recipients
 ABOUT CARIBBEAN ELECTIONS learn more
Caribbean Elections
Caribbean Elections provides comprehensive information on the electoral process, politics, and citizenship in the Caribbean. The portal includes election data and resources for the public, teachers, students, and researchers.
Learn more about CE»
Visit KnowledgeWalk Institute © 2008-2018 KnowledgeWalk Institute. All Rights Reserved.
Privacy Statement | Terms of Use  | Advertise With Us | About Us | Contact Us